786
1320944

Carl Johan Fahlcrantz

(Ruotsi, 1774-1861)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Ruotsi, 1774-1861)

Solna Church

Canvas 28 x 37 cm. Period gilded frame.

Muut tiedot

Samma typ av ram med förgylld blyornamentik återfinns på flera av Fahlcrantz målningar, jfr Bukowski Auktioner, auktion 562, våren 2011, kat nr 339. ”Fortunadalen”, signerad och daterad 1833. (Duk 27,5 x 37,5 cm).