Solna Church
Canvas 28 x 37 cm. Period gilded frame.
Samma typ av ram med förgylld blyornamentik återfinns på flera av Fahlcrantz målningar, jfr Bukowski Auktioner, auktion 562, våren 2011, kat nr 339. ”Fortunadalen”, signerad och daterad 1833. (Duk 27,5 x 37,5 cm).