136
1663830

Jan Svenungsson

(Ruotsi, Syntymävuosi 1961)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Linnéa Österberg
Tukholma
Linnéa Österberg
Avustava asiantuntija
+46 (0)739 16 36 13
Jan Svenungsson
(Ruotsi, Syntymävuosi 1961)

"Fotoobjekt, Ur Madridserien", 1989

Signed Svenungsson and dated Jan 89 verso. Gelatin silver print, image 38 x 13 cm. Including the artist's frame 55.7 x 30 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Göran Engström, Stockholm.

Muut tiedot

Skorstenen är ett motiv som är ständigt återkommande i Svenungssons konstnärskap och har med åren blivit hans signum. Serier med skorstenar har sedan 1990-talet ställts ut i form av installationen på ett flertal institutioner däribland Moderna Museet i Stockholm och Nylistasafnid/Living Arts Museum i Reykjavik samt på Galleri Engström, Stockholm. Moderna Museet har ett verk med skorsten i sina samlingar, donerat av konstsamlaren Fredrik Roos.