Henri Matisse

(Ranska, 1869-1954)
Henri Matisse
(Ranska, 1869-1954)

HENRI MATISSE, lithograph in colors, signed and numbered 56/200 in pencil

Lithograph, 1950-51, on Chine appliqué (support Arches), signed in pencil and numbered 56/200. I. 18,9 x 16,3 cm. S. 36,9 x 27,8 cm.

Heavy time staining, minor stains. Sheet possibly slightly trimmed.

Kirjallisuus

Duthuit 658.

Muut tiedot

Denna litografi av Henri Matisse kommer ur legendariske Theodor Ahrenbergs (1912-1989) konstsamling.
Konstsamlaren "Teto" Ahrenberg kände Matisse väl och berättade ofta om att han brukade förvärva fyra likadana exemplar av grafik han gillade, för att kunna ge sina barn varsitt exemplar.

Jämför med litografi ur Moderna Museets samling:
Henri Matisse, "Études pour Saint Dominique", 1950-1951. Ref.nr NMG 1001/1951. Även detta exemplar kommer ur Theodor Ahrenbergs samling.

Vasarahinta
41 000
3 619
3 775
Lähtöhinta
25 000 SEK
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (20 tarjousta)
10
12. loka 2017 22:35
41 000 SEK
9
12. loka 2017 22:35
40 000 SEK
10
12. loka 2017 22:35
34 000 SEK
9
12. loka 2017 22:35
33 000 SEK
9
12. loka 2017 22:33
32 000 SEK
10
12. loka 2017 22:33
31 000 SEK
9
12. loka 2017 22:33
30 000 SEK
10
12. loka 2017 22:32
26 500 SEK
11
12. loka 2017 22:32
25 500 SEK
10
12. loka 2017 22:32
24 000 SEK
9
12. loka 2017 22:32
23 000 SEK
9
8. loka 2017 16:00
22 000 SEK
8
8. loka 2017 15:47
21 000 SEK
3. loka 2017 16:42
20 000 SEK
3. loka 2017 14:55
14 000 SEK
2. loka 2017 22:45
12 000 SEK
2. loka 2017 21:00
10 000 SEK
2. loka 2017 19:34
5 000 SEK
2. loka 2017 19:17
2 000 SEK
2. loka 2017 15:54
1 000 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu