947424

FAILE

Mixed media, akryl, silk screen, signerad, märkt 1986, daterad 23:e augusti 2007.

Bladstrl. 96,5 x 63,5 cm.

FAILE, är en konstnärsduo som består av Patrick McNeil (1975) och Patrick Mille (1976). En Brooklyn-baserad autodidakt konstnärsduo från New York som bildades 1999.

Deras konstnärliga stil kännetecknas av ett slags frenetiskt collage av grafiska romaner och bilder, ofta tagna från asiatisk och amerikansk kultur, ofta med influenser från både Richard Hamilton, James Rosenquist och Shepard Fairey. Aggressiva vargar, gulliga kaniner och suktande modeller. En kulturdriven ikonografi som bildar ett tidstypiskt och reducerat postmodernistiskt uttryck, som en representant för 2000-talets enorma bildflöde. En helt egen stil som dom har utvecklat förfinat i ett oräkneligt antal tekniker, stencilier, skulpturer och installationer.

Sijainti
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V408

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Fredrik Anthony

Tukholma

Fredrik Anthony
Arvioija

+46-761 262154
fredrik.anthony@bukowskis.com

MITÄ KULJETUS MAKSAA?

Kotiinkuljetus, asiamiehelle, noutopisteeseemme

Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    Kuljetustilaus tehdään voitetun huutokaupan jälkeen Omat sivut -kohdassa.

    Huutokauppa päättyi:
    CEST

    Lähtöhinta: 80 000 SEK

    Tarjottu

    22 000
    2 292 EUR
    2 710 USD

    Pohjahintaa ei ole saavutettu

    Tehdyt tarjoukset (5 tarjousta)
    2 6 loka 07:1222000SEK
    2 5 loka 23:2720000SEK
    2 5 loka 23:2610000SEK
    Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia