1066914

Rune Jansson

(Ruotsi, 1918-2014)
Rune jansson, oil on panel, signed and dated 50.

RUNE JANSSON, oil on panel, signed and dated 50

Self portrait. 38 x 30.5 cm.
.
Viewing at Bukowskis, Berzelii Park 1 in Stockholm, March 24-28, 11 am - 5 pm. Collection takes place at Bukowskis, Västberga Allé 3, from March 30.

Surface dirt. Minor stains.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Muut tiedot

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Rune målar 1950 ett av sina många självporträtt i den typiska färgskala som dominerar perioden.

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
Suosittelemme