Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

Pauno Antero Pohjolainen

(Suomi, Syntymävuosi 1949)
Pauno Antero Pohjolainen
(Suomi, Syntymävuosi 1949)

PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".

Sign. 1998. Puu, maali, patinoitunut tinapelti 280x310x110 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Pentti Kourin kokoelmat. Yksityiskokoelma.

Kirjallisuus

Pauno Pohjolainen, toim. Annika Pohjolainen 2010. Kuvattuna sivuilla 170-171.

Muut tiedot

Pauno Pohjolaisen voimakkaan ilmaisun keskiössä ovat väri ja tekstuuri. Kovan ja pehmeän luonteva yhdistyminen pohjautuu taiteilijalle läheisimmän materiaalin, puun ominaisuuksien hallintaan ja syvään ymmärrykseen. Pohjolainen on tunnettu mm. lukuisista julkisista veistoksistaan, ja hän on Ars Fennica –palkinnon voittaja vuodelta 1997.

Tarjottu
5 000
52 700
5 722
Lähtöhinta
9 000 - 12 000 EUR
Pohjahintaa ei ole saavutettu
Tehdyt tarjoukset (1 tarjousta)
2. marras 2016 14:37
5 000 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CET mukaisia
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet