Tove Jansson, Sommitelma.
Sign. -65. Öljy kankaalle 61 x 73 cm.
Iänmukaista kulumaa. Paikoittaista krakelointia. Paikoittaista vähäistä maalipinnan irtoamista.
Kun Tove Janssonin taiteilijatoverit olivat jo 1950-luvun aikana siirtyneet täysin abstraktin taiteen pariin, osallistui Jansson vielä 1960-luvun alussa taiteilijain vuosinäyttelyyn asetelmamaalauksella. Sekä taideyleisö että taiteilija itse suhtautuivat abstraktin taiteen ympäröimään esittävään aiheeseen ristiriitaisesti – oliko kyse pysähtyneisyydestä vai uskollisuudesta omalle tyylille? Janssonin siirtyminen abstraktimpaan ilmaisuun tapahtui pikkuhiljaa 1950-luvulta 1960-luvulle tultaessa. Muutos näkyi hänen töissään abstrahoivana esitystapana, näkyvän todellisuuden pysyessä kuitenkin edelleen teosten lähtökohtana. Ei-esittävimmillään Janssonin sommitelmat olivat 1960-luvun loppupuolella. Vaikka abstrakti kausi jäi Janssonin uralla lyhyeksi, maalasi hän sommitelmansa hyvin varmalla ja kypsällä otteella.