Truls Melin

(Ruotsi, 1958-2022)
Truls Melin
(Ruotsi, 1958-2022)

Truls Melin, "Vertigo"

Executed in 1985. Painted plastic and wood. Height approximately 72 cm, width approximately 50 cm.

One piece of wood at the bottom loose and one piece missing.

Alkuperä - Provenienssi

Private Collection.

Muut tiedot

Truls Melin representerade Sverige 1993 på konstbiennalen i Venedig med en uppmärksammad och hyllad installation bestående av tre stora, grön-blå-målade skulpturer. Han deltog också i Sydneys konstbiennal 1990. Han föddes i Malmö och gick på Konstakademin i Köpenhamn 1979-1984, där han nu bor och arbetar. Han debuterade hos den legendariske galleristen Sten Eriksson 1986. Moderna Museet köpte en skulptur och även Fredrik Roos var tidigt ute. Truls Melin blev tidigt en konstnär som man talade om med respekt.
Hans skulpturer är lekfullt lågmälda och poetiska. Han präglas av en dansk skulpturtradition, men är påverkad av minimalism, 1950-talets arkitektur och arvet efter det svenska folkhemmet. För Truls Melin är skulptur ett fysiskt stillastående monument och motiven hämtas oftast från hans barndomsminnen och intresse för modellbyggande av båtar, plan och tåg. De saknar inte sällan detaljer och är målade i monokroma färger, ofta blått, grått eller grönt.
Truls Melin undersöker vad som ligger under ytan, vad som döljs i minnets och det undermedvetnas djup, men även gränserna mellan nuet och det förflutna och kontraster mellan ljust och mörkt, liv och död, glädje och skräck. I likhet med minimalismen återkommer Truls Melin ofta till former som ingår i ett seriellt system, men till skillnad från minimalisternas är hans verk förankrade i personliga minnen och referenser.
Museimannen Folke Edwards beskriver hans skulpturer som stumma, osentimentala, utmanande enkla och nästan naiva, men att de samtidigt överraskar genom sin komplexitet – som att plötsligt slå huvudet i en dörr!
Truls Melin har bland annat ställt ut på Magasin III i Stockholm, Lunds Konsthall, Malmö Konsthall, Malmö Konstmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Göteborgs Konsthall, Eskilstuna Konstmuseum, Wanås skulpturpark, Kulturhuset i Stockholm, Rooseum i Malmö, IASPIS, Krefelder Konstmuseum Tyskland, DAAD Gallery, Berlin, Dunkers kulturhus i Helsingborg; Charlottenborg Konsthall i Köpenhamn och Würtenbergischer Kunstverein i Stuttgart. Han mottog prestigefyllda DAAD grant in Berlin in 1994, Barbro & Holger Bäckströms stipendium 2006 och Moderna Museets vänners skulpturpris 2007.
Representerad på bland annat Moderna Museet, Stockholm, Malmö Konstmuseum, Magasin III, Stockholm, Göteborg konstmuseum, Norrköpings Konstmuseum och Ståhl Collection, Norrköping.

Lähtöhinta
8 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Asiantuntija taide
+46 (0)70 748 22 63

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?