Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
160981

BRUDKLÄNNING, Anna Holtblad (Anna Holtblad). Nypris ca 30 000 kr.

Vasarahinta
5 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fodrad hellång, djupt ringad och figursydd duchessklänning med lång puffärm och sidenchiffongdrapering. Blixtlås och gångveck mitt bak. Storlek 38. Bystmått 93 cm, midjemått 70 cm, stuss 98 cm, blixtlås mitt bak 60 cm, sprund vid hals mitt bak 5 cm, kjollängd från midja 113 cm, handled 20 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Anna Holtblad är designer vars första kollektion kom 1987. Har egen butik och webshop och håller fast vid sin ursprungsstil.

Muut tiedot

Designern har eftersträvat att göra en klänning med ett modernt uttryck och en doft av 50-tal som samtidigt knyter an till traditionen.

Klänningarna är unika i sitt slag. Därför har vi valt att inte sätta utropspris utan låter Er som budgivare bestämma värdet. I beskrivningen finner ni vad den skulle kosta i nypris vilket kanske kan fungera som en liten vägledning. Men i slutänden är det ändå Ert bud som gäller. Pengarna går till Kronprinsessparets bröllopsstiftelse, vars ändamål syftar till att stödja barn och ungdomar i Sverige, motverka utanförsskap och främja god hälsa.

Auktion
Söndag 9 maj kl. 15.00
PUB, Ljusgården.