160967

BRUDKLÄNNING, Astrid Olsson (Fifth Avenue Shoe Repair). Nypris ca 45 000 kr.

Vasarahinta
5 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johanna Fock
Tukholma
Johanna Fock
Asiantuntija – muoti
+46 (0)708 92 19 74

Övre korsettliv i matt vit siden, generös kjol i multipla lager av vit cirkelskuren tyll (ca 80-100 meter). Löstagbar sidenbolero i veckad teknik. Storlek 36. Övre bystmått (där korsettliv slutar) 84 cm, bystmått 81 cm, midjemått 68 cm, längd på korsettliv bak 12 cm (mätt från midjan), kjollängd 65-68 cm (mätt från midjan).

Alkuperä - Provenienssi

Astrid Olsson är en av grundarna till Fifth Avenue Shoe Repair som designar för herr och dam samt enstaka handsydda showpieces.

Muut tiedot

Inspirationen är hämtad från klassisk couture i 1940-talets Paris. Designern strävar efter att ge klänningen en sagolik och drottninglik framtoning. Värdigt men samtidigt feminint.

Klänningarna är unika i sitt slag. Därför har vi valt att inte sätta utropspris utan låter Er som budgivare bestämma värdet. I beskrivningen finner ni vad den skulle kosta i nypris vilket kanske kan fungera som en liten vägledning. Men i slutänden är det ändå Ert bud som gäller. Pengarna går till Kronprinsessparets bröllopsstiftelse, vars ändamål syftar till att stödja barn och ungdomar i Sverige, motverka utanförsskap och främja god hälsa.

Auktion
Söndag 9 maj kl. 15.00
PUB, Ljusgården.