Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
112
76109

GOLVUR. Jan Gobels, Amsterdam, 1700-tal.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Vasarahinta
25 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerat med valnöt. Rak form på kulfötter. Överdel med sarg med genombruten dekor av blomslingor. Flankerande vridna kolonner. Urtavlan med dekor av amoriner och kronor. Märkt "Gobels Amsterdam". Höjd 230 cm. Två lod, vev och pendel medföljer.

Skadat gångjärn, skador, lagningar.