Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
28
74621

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.

Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå marmor. Rak form. Fyra lådor, den övre med klaff. Bredd 116, djup 54, höjd 94 cm. Signerad på ena lådkanten "Hultstén".

Senare skiva, några lister lösa, smärre slitage.