Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
826
97685

BÄGARE, silver, stämplad Berndt Johan Eschenburg (verksam 1762-1767(-82)), Enköping 1759.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
6 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld. Konande på rund kälad fot med knäckar. Graverad dekor av kartuscher, blomslingor och initialer. Höjd 20,5 cm.

Sliten förgyllning. Fot med lagningar.

Täydennyslista

Ej stämplad Eric Ahlin, endast Berndt Johan Eschenburg, Enköping 1759. Observera att mästaren ej är verksam då man slagit årsbokstaven.