Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
879
100155

Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet"

Lähtöhinta
2 000 - 3 000 SEK
194 - 291 EUR
222 - 333 USD
Vasarahinta
2 600 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Gouache på duk. 45 x 37,5 cm. Tygmonterad (totalt 87,5 x 56,5 cm).

Veck, defekter och färgbortfall.

Alkuperä - Provenienssi

Gun Kessles samling. Inköpt i New Delhi på 1960-talet och enligt uppgift ur Dalai Lamas, från Tibet medförda inventarier.