Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
105
111785

SOFFBORD, "Birka". A E Hjort, Nordiska Kompaniet 1935.

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Rektangulärt med rundade hörn, fanerad med alm, ben av betsad björk. Brickmärkt "NK R 40648 C 35 0 88". Skivan med turkosa kakelplattor med svart mittdekor. Längd 110 cm, bredd 50 cm, höjd 65 cm.

Skador.

Muut tiedot

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista. Axel-Einar Hjorth var vid denna tid chef för NKs atelier.