118
73457

GRÄDDSNÄCKA, Jonas Aspelin, Ystad 1775.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
8 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgylld. Oval musselformad på tre svängda fötter med bladanfanger. Bladformat handtag. Undertill graverat M.E.P. 1775. Längd 19 cm.

Lagning i botten. Smärre bucklor.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Maria Elisabet Poppelman. Har enligt uppgift tillhört släkterna Sylvan i Ystad och Rosencrantz på Örup, genom arv till nuvarig ägare.