Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
170
76553

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Tamburmajor Jonas August Jonasson. Studie till Korum"

Signerad med dedikation: "Från tacksamme C.L.". Troligen utförd 1898. Blyerts, akvarell, täckvitt och färgkrita 60,5 x 24,5 cm.

Kirjallisuus

Ulwa Nergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1898-1899, som kat nr 854.

Muut tiedot

Musikfanjunkare Jonas August Jonasson var i ett och ett halvt decennium tamburmajor, när Göta Garde vaktparadsmarscherade till slottet. Musiken, som ingick i vaktparaden, bestod på 1890-talet av 40 man, och det var inte mindre än 16 trumslagare. "Då lät det något, när vi kom Strandvägen fram", berättade August Jonasson vid en intervju inför sin 70-årsdag 1936. Det förtäljes också att han lär ha varit Stockholms vackraste karl.