277
133193

BRODERI monterat i senare eldskärm. Broderiet 66x55,5 cm. Signerat: År 1802 Annette Louise Bergius.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Benvitt siden med pastellfärgade silkesbroderier och paljetter. Dekor av träd med fåglar, ramverk av blomrankor, festoner och medaljonger med stjärnor, lyra och plymer. Förgylld eldskärm i gustaviansk stil från 1800-talets andra hälft till omkring 1900. Höjd 119,5 cm.

The embroidery has some wear, stains and humidity stains. The fire screen has some wear and damages.