Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
277
133193

BRODERI monterat i senare eldskärm. Broderiet 66x55,5 cm. Signerat: År 1802 Annette Louise Bergius.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Benvitt siden med pastellfärgade silkesbroderier och paljetter. Dekor av träd med fåglar, ramverk av blomrankor, festoner och medaljonger med stjärnor, lyra och plymer. Förgylld eldskärm i gustaviansk stil från 1800-talets andra hälft till omkring 1900. Höjd 119,5 cm.

The embroidery has some wear, stains and humidity stains. The fire screen has some wear and damages.