Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
332
138687

KRÄFTSERVIS, 14 delar, flintgods. Rörstrand 1920-tal.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Bestående av 12 tallrikar samt 2 skålar. Dekor av röda kräftor i relief mot vit fond. Tallrikarnas diam 22, skålarnas 25, höjd 12,5 resp 13,5 cm.

Få nagg och ett fåtal tallrikar fläckade.