Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
332
138687

KRÄFTSERVIS, 14 delar, flintgods. Rörstrand 1920-tal.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
570 - 760 EUR
654 - 872 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Bestående av 12 tallrikar samt 2 skålar. Dekor av röda kräftor i relief mot vit fond. Tallrikarnas diam 22, skålarnas 25, höjd 12,5 resp 13,5 cm.

Få nagg och ett fåtal tallrikar fläckade.