625
142191

BÄNK. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
23 000 SEK

Grönmålad och bronserad. Snidad dekor av rocailleformationer och akantusblad. Längd 138 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Georg Mauritz Bäärnhielm, född 1853, häradshövding i Kungälv. Därefter i arv.