73
130769

SERVIS, 55 delar, flintgods. Rörstrand. Hertha Bengtsson. "Blå eld".

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
438 - 526 EUR
456 - 547 USD
Vasarahinta
12 000 SEK

Bestående av 6 tallrikar (23), 6 förrätts/desserttallrikar (19), 6 assietter (15,5), 6 kaffekoppar med fat, 6 djupa skålar (13), 6 äggkoppar, 7 mandelformade uppläggningsfat (9,5-40), 3 mandelformade uppläggningsskålar (25,5-27,5), runt uppläggningsfat, ett par karotter med lock (17), kaffekanna med lock, mjölkkanna, gräddkanna, sockerskål med lock samt salt- och pepparströare.

Två äggkoppar med obetkantglasyrslitage, två karottlock med undersidesnagg.