508
148755

A Swedish Empire mantel clock by C. A. Talén.

Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 920 EUR
1 950 - 2 170 USD
Vasarahinta
12 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld och patinerad brons. Dekor av sfinxer, lejon- och vädursmaskaroner samt krönande duvpar. Vitemaljerad urtavla märkt "Talén. Stockholm". Längd 22, höjd 33 cm. Pendel medföljer.

Vattenimiterande glasstav samt klangskål saknas, emaljskador.