Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
751
184456

A late 19th cent punch bowl.

Lähtöhinta
5 000 SEK
474 EUR
543 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
A late 19th cent punch bowl.

Delvis förgylld. Rund skål med slipad dekor. Silverställning med dekor av medaljonger och bladdekor. Fotplatta med uppsvängda hänklar och fötter med maskaroner. Lock krönt med kerub ridande på lejon. Slev stämplad Lars Larsson, Stockholm 1876 (L.Larsson var även verksam i Göteborg). Höjd 33 cm.