Histoire des révolutions […] de la république romaine. A La Haye 1724.
[4] + x + 440 + 16 s.
(Sammanbunden med:)
Histoire des revolutions de Suede. A La Haye 1729. [8] + 168 sid. +
graverad utvikbar karta över Sverige.
(Och:)
Histoire des revolutions de Portugal. A La Haye 1729. [8] + 68 sid.
Samtida ngt nött och skevt skinnband, guldornerad rygg med upphöjda
bind, små kant- & kapitälskador. Ett par gamla stämplar och en äldre
notering för bibliotek i Halle. Sverigekartan med några mycket små
marginalrevor i vikningen.
Kulumaa.