INGER EKDAHL, olja på duk, signerad Inger Ekdahl och daterad 52 à tergo.

"Skogsinteriör". 33 x 41 cm.

Muut tiedot

Konstnären som gifte sig med Eric H Olson (känd med sina optokromier) 1944 studerade därefter först hos Isaac Grünewald och Otte Sköld i Stockholm. I början av 50-talet så flyttade paret till Paris där de blev vänner med bland annat galleristen Denise René. Inger Ekdahl blev vid denna tidpunkt inspirerad av spontanismen och som enda svenska konstnär utvecklade hon ett bildspråk som påminner om Jackson Pollocks dripping målningar. Den aktuella målningen är från 1952, vilket är nära inpå utvecklingen av Pollocks dropp-teknik under 1947-1951 (när hans bästa målningar är tillkomna) och innan de Amerikanska målarna med Pollock i spetsen ställde ut på Moderna Museet i Stockholm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä

MITÄ KULJETUS MAKSAA?

Kotiinkuljetus, asiamiehelle, noutopisteeseemme

Katso mitä kotiinkuljetus maksaa. Kysymyksiä? Klikkaa tästä.

Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    Kuljetustilaus tehdään voitetun huutokaupan jälkeen Omat sivut -kohdassa.

    Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

    Puhelin
    Lähetä viesti

    Ota yhteyttä arvioitsijaan

    Anna Wessman

    Tukholma

    Anna Wessman
    Arvioija

    anna.wessman@bukowskis.com

    Huutokauppa päättyi:
    CEST

    Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?
    Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä.

    Ota meihin yhteyttä