INGER EKDAHL

Olja på duk, signerad Inger Ekdahl och daterad 52 à tergo.

"Skogsinteriör". 33 x 41 cm.

Muut tiedot

Konstnären som gifte sig med Eric H Olson (känd med sina optokromier) 1944 studerade därefter först hos Isaac Grünewald och Otte Sköld i Stockholm. I början av 50-talet så flyttade paret till Paris där de blev vänner med bland annat galleristen Denise René. Inger Ekdahl blev vid denna tidpunkt inspirerad av spontanismen och som enda svenska konstnär utvecklade hon ett bildspråk som påminner om Jackson Pollocks dripping målningar. Den aktuella målningen är från 1952, vilket är nära inpå utvecklingen av Pollocks dropp-teknik under 1947-1951 (när hans bästa målningar är tillkomna) och innan de Amerikanska målarna med Pollock i spetsen ställde ut på Moderna Museet i Stockholm.

Sijainti
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T9
Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä

Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

Puhelin
Lähetä viesti

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anna Wessman

Tukholma

Anna Wessman
Arvioija

anna.wessman@bukowskis.com

MITÄ KULJETUS MAKSAA?

Kotiinkuljetus, asiamiehelle, noutopisteeseemme

Katso mitä kotiinkuljetus maksaa. Kysymyksiä? Klikkaa tästä.

Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    Kuljetustilaus tehdään voitetun huutokaupan jälkeen Omat sivut -kohdassa.

    Huutokauppa päättyi:
    CEST

    Lähtöhinta: 8 000 SEK

    Loppuhinta

    22 008
    2 135 EUR
    2 523 USD

    Pohjahinta on saavutettu

    Tehdyt tarjoukset (35 tarjousta)
    5A22 touko 20:3922008SEK
    922 touko 20:3922003SEK
    522 touko 20:3821003SEK
    Pohjahinta 6 000 SEK saavutettu
    Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia