104049

GOLVUR, gustavianskt, Danmark 1800-tal.

Sk Bornholmerur, vitmålat med bronserad dekor av bla lagerkransar och girlander. Krönande dekorgaller. Mässingsurtavla med dekor av vikingaskepp. H 204. Pendel och lod medföljer.

Slitage, sprickor, skador. Senare bemålning.

Lähtöhinta
3 000 SEK