Ateneum Internationell, illustrerad tidskrift för konst, literatur och spörsmål af allmänt intresse, utgifven af Otto Donner Jr., Axel Gallén och Wenzel Hagelstam under medverkan af in- och utländska konstnärer, skriftställare och vetenskapmän.
Femte årgången, Helsingfors 1903.
HUGO SIMBERG, originaletsning, signerad i trycket. "Bonden och död", 12,3x7 cm.
Merkityksetöntä pintakulumaa.