Förgylld brons, vitemaljerad signerad urtavla med romerska siffror inskriven i postament i form av recamier med läsande kvinna, rektangulär sockel med palmettbård, längd ca 36, bredd 14, höjd ca 35,5 cm Nyckel finns.
Ei läpikäyty. Toimivuutta ei testattu. Naarmuja. Kolhu.