Bruno Liljefors

(Ruotsi, 1860-1939)
Bruno Liljefors
(Ruotsi, 1860-1939)

BRUNO LILJEFORS, oil on canvas mounted on board, signed.

56 x 72 cm

Krakeloitunut.

Alkuperä - Provenienssi

Fru Signe Liljefors (Uppsala 1871-1936 Uppsala), konstnärens 2:a hustru, med vilken han gifte sig 1895;
i arv till Lisa Gerd Krumlinde, née Liljefors

Kirjallisuus

A. Ellenius, Bruno Liljefors, 1981, ss. 155-6 anser att Liljefors i dessa skogsskildringar givit ödsligheten, vildmarken och naturkampens poesi ett fulländat uttryck gestaltad i samtiden av Knut Hamsuns kända roman Pan från 1894. med dess lyriska panteism och lyhördhet för ljud och stämningar.

Muut tiedot

Motivmässigt relaterad till Liljefors kända målning ”Uven djupt inne i skogen”, från 1895, vars första version tillkom 1889, ett av de centrala verken i det nordiska 1890-tals måleriet (fig. 1 & 2) samt ”Berguv”, från 1901 (fig. 3). Enligt Gustaf Jaensson (1891-1981), Chefskonservator på Nationalmuseum från 1921, är målningen ett tidigt verk av konstnären. Stilistiskt visar den vissa likheter med "Tjäderlek i gryningsljus", från 1885 (fig. 4).

Målningen visar ett utsnitt av ett skogsmotiv vintertid i månsken djupt inne i skogen. Mellan träden skymtar en stjärnklar himmel. I sin koncentrerade och förtätande intensitet är bilden utan motstycke i Liljefors produktion.

När ”Uven djupt inne i skogen” från 1895 utställdes, fäste sig kritiken vid den våldsamma lidelsen i naturstämningen. Att bilden upplevdes så omedelbart fängslande torde till stor del ha berott på att så få människor sett uven ute i landskapet – i själva oåtkomligheten låg en starkt suggestiv kraft. Detta gäller i hög grad även den aktuella målningen. Få människor har i verkligheten upplevt en vinternatt djupt inne i skogen.

Lähtöhinta
25 000 SEK