GOTTFRID KALLSTENIUS, oil on canvas, signed G. Kallstenius.
Canvas 66 x 54.5 cm.
Fragmentarisk utställningetikett a tergo.
Kompositionsmässigt visar målningen likhet med tre litografier av John Bauer (1882-1918); två ur serien ”Troll” från 1915 ( nr. 1 och 10), samtden odaterade ”Troll”.