Johan Christian Berger

(Ruotsi, 1803-1871)
Johan Christian Berger
(Ruotsi, 1803-1871)

JOHAN CHRISTIAN BERGER, Drawing in pencil, signed J. Berger and dated 1844.

24.1 x 32.4 cm.

Not examined out of the frame.

Alkuperä - Provenienssi

Margareta och Sven G. Svensons samling av Uppsaliana, Uppsala;
samlingen inköptes 1985 av Uplandsbanken (1986 fusionerades Uplandsbanken och Sundsvallsbanken och antog namnet Nordbanken. 1990 köptes Nordbanken av PKbanken. Efter sammanslagningen behölls namnet Nordbanken. Nordbanken gick 1998 samman med den finländska banken Merita och antog därefter namnet Merits-Nordbanken. Merita-Nordbanken fusionerades år 2000 med danska Unibank och blev Nordic Baltic Holding innan man köpte den norska Kreditkassen, och därefter antog det nya varumärket Nordea);
i Nordeas ägo fram till 2018

Muut tiedot

Utförd i Florens. Att Berger under en resa i Italien utfart en teckning med motiv från Gamla Upsala kan ha föranletts av de omfattande utgrävningar som gjordes vid Gamla Upsala forntidslämningsområde under 1840-talet. Figurstaffaget är baserat på samtida italienska förebilder.

Lähtöhinta
5 000 SEK
Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu