ERNST BILLGREN, portfolio with 5 colour lithographs and one etching, signed and numbered 223/225.
"Bruna väninnor", "Äggvakt", "Pallaren", "Stad vid vatten", "And tänker på världen" och "Vid vägens slut". Sheet size 61 x 86 cm.
Yleisvaikutelma hyvä.
Ernst Billgren:
"Portföljen "Vid vägens slut" var det sista jag gjorde som Ernst Billgren, därefter återtog jag mitt ursprungliga namn Wilhelm von Klöckert. De sex verken, fem litografier och en etsning, har också vägslut som motiv. Vägen och i ett fall vattenvägen slutar i ett töcken där den fortsatta riktningen blir osäker. Kanske möter man någon, eller hittar något, eller stannar till en stund. Vid vägens slut börjar alltid något nytt."