Muut
1201816

Alf Wallander

(Ruotsi, 1862-1914)
Alf Wallander
(Ruotsi, 1862-1914)

ALF WALLANDER, a 56-piece 'Blåsippa' Art Nouveau dinner service from Rörstrand, 1902-10.

Dekor av blåsippor.
11 mattallrikar 26 cm
12 sopptallrikar 26 cm
10 förrättstallrikar 22 cm
10 assietter 19 cm
Runt uppläggningsfat 33 cm
3 fyrkantiga uppläggningsskålar 24-27 cm
5 ovala uppläggningsfat 23-45 cm
Oval uppläggningsskål 26 cm
2 såssnipor 22 cm
Terrin med lock och fat 36 cm.

Smärre slitage. En mattallrik med spricka, en med nagg och spricka. En sopptallrik med spricka. En assiett med nagg. Största ovala upplägningsfatet med omfattande lagning. En såssnipa med mynningsnagg, en med spricka på fatet.

Lähtöhinta
5 000 SEK
Ota yhteyttä
Anna Wessman
Tukholma
Anna Wessman
Arvioija
+46 (0)708 10 86 14

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu