ROYAL COPENHAGEN, a 'Blå Blomst' coffee service, Denmark, second half of the 20th century (90 pieces).

Bestående av:
10 fat med förgylld kant, 1625, 17 cm.
18 fat, 1625, 17 cm (obefitnliga nagg på få, 3 med nagg).
1 skålfat, 8008, 17 cm.
12 fat, 8092, 16 cm.
4 ljusstakar, 1711.
1 skål, 1678, 9 cm (andrasortering).
1 kruka, 8501, 10,5 cm.
1 vas, 1803, 13,5 cm.
1 mjölk samt gräddkanna, 1537-1538 (1 andrasortering).
1 sockerskål med lock, 1680, längd 14 cm.
14 koppar, me fat, 8046, diameter på fat 11,5 cm (1 andrasortering, 5 fat andrasortering).
13 koppar med fat, 1549, diameter på fat 13 cm.
9 koppar med fat med förgyllda bräm, 1549, diameter på fat 12,5 cm.
1 fat, 1606, längd 18,5 cm (lagad nagg).
1 kakfat, 1528, 21 cm..
1 vas med lock, 1754, total höjd 30 cm.

Wear, few not first quality, few with chips, 1 with restored chip).

Lähtöhinta
10 000 SEK