Taide Grafiikka
121439

KOPPARSTICK, 2 st, efter Carol Marattus resp E. Geringius, 1700-tal.

Kopparstick, 2 st, efter carol marattus resp e. geringius, 1700-tal.

"In conspectu Angelorum psallam tibi" resp porträtt av Ärkebiskop Matthias Steuchius. 40 x 27 resp 28 x 21.

Gulnade, fläckar. Marattusbladet med bortskurna marginaler. Glas saknas.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Alkuperä - Provenienssi

Annie Wallenberg f Adelsköld ( Raoul Wallenbergs farmor).

Lisätietoja

Bladet av Marattus var enligt uppgift menat som testamentarisk gåva efter farmoderns död till sonsonen Raoul. Hans namn finns i blyerts á tergo. Se "lost inheritance" på:
http://www.raoulwallenberg.net/?en/wallenberg/articles/raoul-wallenberg-s-lost.5220.htm

Lähtöhinta
1 000 SEK