Taide Grafiikka
1236267
Kjartan Slettemark
(Norge/Sverige, 1932-2008)
Kjartan slettemark, lithographs in colours, signed 109/250, 111/250.
Kjartan slettemark, lithographs in colours, signed 109/250, 111/250.
Kjartan slettemark, lithographs in colours, signed 109/250, 111/250.

KJARTAN SLETTEMARK, lithographs in colours, signed 109/250, 111/250.

Sheet size, each 509.5 x 50 cm.

Unframed.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T83
Lisätietoja

Kjartan Slettemark var under ett halvt sekel en drivande kraft på den skandinaviska konstscenen och en pionjär inom både performance och konstaktivism. Med tidiga aktioner som ockupationen av Moderna Museet i Stockholm, sina resor med ett pass med en bild på en skäggig Richard Nixon och sina oväntade framträdanden iförd pudelkostym blev han snart en av våra mest omtalade konstnärer. Kjartan Slettemark var en tydlig representant för sjuttiotalets anti-auktoritära alternativrörelse. Han häcklade politiken, i synnerhet moderaterna. I sin lokal på Bellmansgatan öppnade Slettemark Moderata museet och bakade mängder av ”bakverk” av partiets välkända M-tecken. Han startade även ett eget parti, Högpartiet, med cannabisblad som politisk blomma. Kjartan Slettemark är kanske mest känd för sina collage som utgår från ett fotografi av den kaffedrickande amerikanske presidenten Richard Nixon hopklippt med en reklambild för Gevalia. Den kompositionen har Slettemark kopierat, saxat, vänt och vridit på samt försett med olika texter till en aldrig sinande ström av konstverk. Den falska Gevaliaaffischen var politisk konst. En protest mot USA:s krig i Vietnam och mot den amerikanska imperialismen. Med tiden gick Kjartan Slettemark från att vara en antiauktoritär aktivist till att skapa verk av en mer inåtvänd karaktär. Istället för att kritisera systemet och makten intog hans senare konst en mer försonande hållning.

Tietoa ostamisesta
Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu
Olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, mikäli sinulla on kysymyksiä liittyen kuljetukseen, maksuun tai muihin asioihin.

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17
+46 8-614 08 00

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13
+358-9-668 91 10

Lähetä viesti
Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Kaikki lähetettävät esineet ovat vakuutettuja sekä huolellisesti ja tarkoituksenmukaisesti pakattuja uniikin esineesi suojaamiseksi.

Miten tilaan kuljetuksen?

Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

Milloin esineeni toimitetaan?

Tilauksesi käsitellään 1-2 päivän kuluttua kuljetusmaksun suorittamisesta. Saat toimitusvahvistuksen sähköpostitse, kun pakettisi lähtee Bukowskilta.
Huomaathan, että kotiinkuljetuksen voi tilata vain siihen osoitteeseen, jonka olet antanut laskutusosoitteeksesi, kun maksu suoritetaan Klarnan kautta.

Huutokauppa päättyi
Loppuhinta
2 000
S
E
K
194
E
U
R
231
USD
Lähtöhinta
3 000 SEK
Huutokauppa on päättynyt.
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (4 tarjousta)
2
4. elo 18:50
2 000 SEK
2
4. elo 15:51
1 500 SEK
2
4. elo 15:49
1 000 SEK
1
2. elo 19:41
300 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia