126257

BORDSPENDYL samt PRYDNADSURNOR, gulmetall och porslin, Louis XVI-stil, sent 1800-tal.

Pendyl med dekor av fåglar och girlander. Porslinsplaketter med målade motiv av elegant dam, fåglar och putti. Prydnadsurnor med dekor av hänkelmaskaroner och druvklasar samt målad dekor av landskap. H 22-46. Socklar till prydnadsurnorna medföljer. Ljusstake samt bläckhorn medföljer. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage, smärre skador, korrosion. Glas saknas. Dekordelar saknas. Lös druvklase medföljer. En porslinspanel skadad. Delarna ej ursprungligen sammanhörande. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK