Jonas Hultsten,
Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av bandfläta, lagerkransar samt trofé med pilkoger, fackla och pilbåge. Längd 116, bredd 58, höjd 82 cm. Lösa fanerbitar medföljer. Nyckel finns.
Veneer repairs. Veneer damages. Retoutches. Renovated. Written in pen: Repaired 1866, and 1950 by carpenter Gustafsson at Nordiska Museet. Loose veneer parts included.