Jonas Hultsten

(Ruotsi, 1742-1794)
Jonas Hultsten
(Ruotsi, 1742-1794)

Jonas Hultsten,

Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av bandfläta, lagerkransar samt trofé med pilkoger, fackla och pilbåge. Längd 116, bredd 58, höjd 82 cm. Lösa fanerbitar medföljer. Nyckel finns.

Veneer repairs. Veneer damages. Retoutches. Renovated. Written in pen: Repaired 1866, and 1950 by carpenter Gustafsson at Nordiska Museet. Loose veneer parts included. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
50 000 SEK
Ota yhteyttä
Simon Lundberg
Tukholma
Simon Lundberg
Arvioija
+46 (0) 739 16 36 13

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu