William Féron

(Ruotsi, 1858-1894)
William Féron
(Ruotsi, 1858-1894)

William Féron, pencil drawings, signed W Feron.

I. 24 x 34 cm.

Not examined out of the frame, laid down on paper.

Kirjallisuus

Herman Schück, ”Sigrid och Henrik Schück. Ett akademikeräktenskap under sent 1800-tal”, i "Personhistorisk tidskrift", 106:1, 2010), jfr ss. 26-43.

Muut tiedot

Sigrid Féron (1854-1942) var hustru till litteraturhistorikern professor Henrik Schück (1855-1947), av de främsta litteraturhistoriska forskare vårt land någonsin ägt, med vilken hon ingick äktenskap 1879.

Efter avslutade akademistudier 1880 reste William Féron till Paris där han anslöt sig till den svenska konstnärskolonin. I Paris bodde han granne med Albert Edelfelt ("Albert Edelfelts brev", 2014 under 1880) En teckning av Edelfelt föreställande Féron sittande i en soffa i dennes hem utfördes samma år. Med undantag av en resa till Italien tillsammans med Carl Skånberg 1882 kom han att vistas i Frankrike under hela 1880-talet. Han anslöt sig till opponentrörelsen mot akademien 1885. Han medverkade Parissalongen i ett flertal gånger samt i världsutställningen 1889. Han blev ledamot i Svenska konstnärernas förening 1891 och var ledamot i Konstnärsförbundet i 1886-1894. I samband med utställningen Opponenterna av 1885 på Nationalmuseum 1945 visades flera verk av Féron.

Släkten Féron härstammade från norra Frankrike och hade kommit till Sverige 1818 med Lucas Joseph Féron (1797-1832) i samband med Carl XIV Johans trontillträde. Willem och Sigrids far, juveleraren Louis Constantin Féron (1828-1890), var länge mycket framgångsrik och hade 1850 övertagit Gustav Möllenborgs verkstad och firmanamn, men gjorde konkurs så småningom. Hans förnämliga konstsamling såldes på Bukowskis, med bl. a. ett landskap av Boucher, som tillhört drottning Desideria och nu köptes till Nationalmuseum.

Lähtöhinta
2 500 SEK
Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta

Milloin esineeni toimitetaan?

Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu