SKÄNKSKÅP, sengustaviansk provins, 1800-talets första hälft.

Vitmålat med raka sidor, snedställda kannelerade hörn. Skuren tandsnittsdekor. Två delar, den övre med dörrpar och räfflor. Nedre del med två lådor, räfflat dörrpar. L 138, b 62, h 96 +105.

Slitage, sprickor. Senare bemålning. Delarna ursprungligen ej sammanhörande. Klossfötter samt beslag senare. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
12 000 SEK