Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SKÄNKSKÅP, sengustaviansk provins, 1800-talets första hälft.

Vitmålat med raka sidor, snedställda kannelerade hörn. Skuren tandsnittsdekor. Två delar, den övre med dörrpar och räfflor. Nedre del med två lådor, räfflat dörrpar. L 138, b 62, h 96 +105.

Slitage, sprickor. Senare bemålning. Delarna ursprungligen ej sammanhörande. Klossfötter samt beslag senare. Nyckel saknas. Keys missing.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed