Oskar Bergman, watercolour on paper, signed and dated 1959.
Fånöö Slott, Flygeln. 37 x 55.5 cm.
Ei tutkittu ilman kehyksiä.
Med sina skarpa och realistiska skildringar av landskap och stadsbilder lyckas Oskar Bergman (1879-1963) tilltala de flesta. Som autodidakt konstnär imponeras man särskilt av hans detaljrika och stämningsfulla bilder. Oskar Bergmans karaktäristiska landskap och skickliga avbildningar av det svenskaste svenska uppskattas idag, inte bara av oss i hemlandet, utan hans konst väcker numera intresse även i utlandet.
I tekniker som akvarell, gouache och blyerts kan man följa Oskar Bergmans konstnärskap, genom Sverige under årets fyra årstider.
Som betraktare möter man allt från en kullerstensgata i Båstad, ett kustlandskap från Gotland eller en vy över järnvägsbron i Stockholm. Eller som i auktionens målning: en solig dag 1959 fängslades Oskar Bergman av flygeln vid Fånöö Slott. Han återger känslofullt flygeln med Ekolsundsvikens blå vatten i bakgrunden.
Fånö (stavas även Fånöö) är ett gods vid västra stranden av Ekolsundsviken av Mälaren, i Enköpings kommun.
Fånö ägdes från 1248 av den gamla Fånöätten. På 1400-talet var ätten Trolle ägare av Fånö och från 1580-talet ägdes egendomen av ätten Oxenstierna.
Den 16 juni 1583 föddes Axel Oxenstierna (1583-1654) på Fånö gods, vilket han även ärvde år 1630. Axel Oxenstierna blev som 26-åring kunglig rådgivare och medlem av Riksrådet. Tre år senare utsågs han, rekordung och blott 29 år gammal, till Sveriges rikskansler, ett ämbete han behåll livet ut.
Sveriges rikskansler skötte de diplomatiska förhandlingarna med andra länder och var på sitt sätt en föregångare till utrikesminister. Axel Oxenstierna blev i praktiken Sveriges regent 1632. Den tillträdande drottning Kristina (1626-1689) var omyndig när hennes far, kung Gustav II Adolf avled vid slaget i Lützen 1632.
Därefter gick godset i arv genom flera släkter (Horn, Krus, Sparre, Adlerfelt, Rålamb).
Godset köptes 1839 av friherre Per Adolf Tamm. Dennes sonson, brukspatron Hugo Tamm lät år 1873-1876 uppföra den nuvarande huvudbyggnaden, som även kallas Fånö slott. Till arkitekt anlitade han Johan August Westerberg.
Dagens ägare av Fånö Slott och gods förvärvade det av Nobelstiftelsen 1996.