Veistos, barokki Keski-Eurooppa 1700-tal.

Enkeli. Veistettyä puuta. Pituus 130 cm. Korkeus noin 50 cm.

Iänmukaista kulumaa. Puutuholaisen jälkiä. Vaurioita. Säänsyömä.

Alkuperä - Provenienssi

Timo Sarpanevan kokoelmasta.

Muut tiedot

Timo Sarpaneva keräsi vuosina 1960-1970 kokoelman antiikkisia puuveistoksia.Teokset hankittiin pääosin Dr. Rosenbaumin antiikkitalosta, joka sijaitsi Asconan keskustassa. Puuveistokset olivat luonteeltaan rouheita ja runsaita, kuten oli myös Sarpanevan muotokieli hänen omissa lasiteoksissaan noina vuosikymmeninä. Puuveistosten barokkimainen runsaus muodosti yllättäviä ja kiinnostavia yksityiskohtia Sarpanevan kotien pohjoismaisittain moderneissa ja viileissä sisustuksissa.
Marjatta Sarpaneva

Lähtöhinta
400 EUR