an engraved "Pearl fisher" glass vase, Orrefors, Sweden 1956.
Optikblåst på fotklack med graverad dekor av två nakna mansfigurer samt slipade luftbubblor, signerad Orrefors Lindstrand 1348. C4. KR (gravör Karl Rössler). Höjd 32 cm.
Smärre repor undertill.
Modellen formgiven år 1934.