159575

KONSOLUR, rokokostil, Linderoth Stockholm, 1800/1900-tal.

Sköldpaddsimitation. Ur på fyra svängda fötter. Rik mässingsdekor. H 47. Konsol med rik växtdekor i mässing. H 19. Nyckel finns.

Slitage. Smärre sprickor. Öppningsknappen till urets front saknas. Pendel finns. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK