177895

BORDSPENDYL, empire, märkt Ls Fleschelle, Paris, 1800-talets första fjärdedel.

Brännförgylld, rakt urhus med vit emaljerad urtavla, flankerat av antikiserande kvinnogestalt. Krön i form av ovoid tazza. H 33. Pendel medföljer.

Ställvis hårt slitage, anlöpningar, dekorbortfall. Emaljskador, minutvisare saknas.

Lähtöhinta
5 000 SEK