19001
STOP, tenn, Gustaf Frederic Wigholm, Eskilstuna 1849.
Stop, tenn, gustaf frederic wigholm, eskilstuna 1849

Konande form med svängt handtag, graverad blomsterdekor och infälld avgjutning av Oscar I:s profil i locket. H 20.

Slitage och smärre bucklor.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Lisätietoja

Född 1779 och gick i lära hos Broberg i Eskilstuna samt hos Krietz i Stockholm. Verksam 1804-1849. Wigholms produkter är trots en större produktion inte så vanliga på marknaden.
Ovan beskrivna stop har det för mästaren så typiska fiskbensmönstret på stoplockets bandgrepp.
Wigholm avled 1856 och även sönerna blev tenngjutare men i Gävle resp Arboga.

Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

Milloin esineeni toimitetaan?

Lähtöhinta
900 SEK